כב באב  / שבת 31 יולי 2021 | פרשת השבוע: עקב
 
dot  הוסף למועדפים   dot  הפוך לעמוד הבית  
 
   
    הירשם    |    התחבר
  
    החשבון שלי     מעקב הזמנות     עזרה
 
 
  המדינה שלי:  
  ארצות הברית   
 
   שפה:  
  עברית   
 
   המטבע שלי:  
  דולר ארה"ב   
 
   
עמוד הבית הילולת הצדיקים ברסלב יהדות משפחה וזוגיות חגים ומועדים רוחניות חברה
   הכרות ונישואין     הורים וילדים     משפחה ובריאות     ברסלב ילדים             
 
  הצג את כל הקטגוריות...  
 
 
 
משפחה ובריאות  
 
דף ראשימשפחה וזוגיותמשפחה ובריאותג'אנק היום, משלמים מחר
 
  חיפוש מתקדם
   מאמרים
 
   חיפוש
 
            
 

ג'אנק היום, משלמים מחר    

ג'אנק היום, משלמים מחרהדבר הכי נוח שאפשר לעשות הוא להניח שאם אין נזק ישיר למעשה כלשהו, אז זה בסדר. אם אתה לא מרגיש את זה, אל תפחד מזה.

 'חבילת הבוקר' שלי כוללת קפה עם חלב, מעט קינמון ופחות מכפית דבש.
 
למה אני לא משתמש בסוכר או בתחליפים הממתיקים בספל "ג'ו אוהב את כל האנושות" (זה מה שכתוב עליו)?
 
בגלל שחבר קרוב ויקר אובחן לא מזמן כחולה סכרת. והוא רק בן 34. הרגלי האכילה שלו אף פעם לא היו שונים מאלה שלי, ועכשיו הוא מתמודד עם מצב שמאלץ אותו לעשות כל מיני דיאטות ולהשתמש בכדורים כל שארית חייו. המצב הוא בלתי הפיך. עליו להתמודד עם מחלה לאורך כל קיומו עלי אדמות.
 
האמת, זה הפחיד אותי. כל כך הפחיד אותי עד שהתחלתי לחשוב מחשבות לטווח הארוך על הפעולות העכשוויות שלי.
 
לכל אחד מאיתנו יש חבילת ההתמודדויות והאתגרים איתם הוא מתמודד כל רגע בחייו. קשה מאוד לצרף את המשימות היומיומיות שכבר על הפרק, ובו זמנית להדוף אתגרים שאולי לא ניפגש איתם אלא רק בעתיד הרחוק. הדבר הכי נוח שאפשר לעשות הוא להניח שאם אין נזק ישיר למעשה כלשהו, אז זה בסדר. אם אתה לא מרגיש את זה, אל תפחד מזה.
 
לעיתים רחוקות אנו עושים שינויים בחיים, וזה רק בגלל שמצב מסוים מכריח אותנו לעשות כך. רבים וטובים מאיתנו אוכלים ג'אנק ומתוקים כמה שאנו רוצים, עד שמשהו מכריח אותנו להשתנות. ברי המזל שבינינו 'זוכים' בגב כואב בגלל עודף משקל. אנו סובלים מלחץ דם ואזהרות תמידיות מהרופאים. עדיין יש לנו את הסיכוי לתקן דברים. אנחנו יכולים להוריד את המשקל, לשנות את צורת האכילה שלנו, להיפטר מהתרופות ללחץ דם ולחזק שוב את הגב.
 
אבל חלק מאיתנו אינם ברי מזל כאלה.
 
אנו נאלצים לעשות שינויים בגלל שאובחנו כסובלים ממחלה שאפשר לטפל בה, אבל לא להירפא ממנה. השינויים שלנו אינם נובעים מהרצון לשמור את הגרוע במקום ללא מוצא ורחוק מאיתנו. זה מקרה אחר לגמרי, זה עניין של הישרדות.
 
אנחנו לא לוקחים את זה בחשבון כשאנחנו בריאים. לא שיניתי את 'חבילת הבוקר' שלי בגלל שרציתי. עשיתי את זה בגלל שאני באמת מפחד ממה שיקרה לי וממה שיהיה איתי.
 
לכל עניין גשמי ישנה הקבלה רוחנית. כך מלמדים אותנו.
 
ומה זה אומר?
 
על כל העבירות והחטאים שאנו עושים עלינו לשלם בדרך זו או אחרת. מצוות לא מחסירות עבירות. אם נקיים, בעזרת השם, מיליון מצוות בשנה הזו, ובמקביל, חמישים עבירות, השם לא מפחית חמישים מתוך מיליון. העונש על העבירות הוא סופי. אבל השכר על המצוות הוא אינסופי. למה? כי השם אוהב אותנו. הוא לא רוצה שנבזבז שום דבר מהטוב שעשינו עלי אדמות. למה שנשלם חשבון של 50 שקלים עם 1000 שקלים?
 
לכן הוא "מנקה" אותנו מכל חטאינו בסכום מוגבל של זמן, כך שנוכל ליהנות מהרווח המלא של המצוות לנצח.
 
התפקיד שלנו כאן בעולם הזה הוא להתנקות מהחטאים האלה לפני שיגישו לנו את החשבון. אנחנו יכולים לעשות את זה כאן, כל עוד אנו חיים. אנו יכולים להתחרט, לחזור בתשובה, על החטאים ולמחוק את הכתמים מנשמותינו.
 
הימנעות ממצבים קשים בעתיד לא נעשית אלא אם כן אנו פועלים כאן ועכשיו. אנחנו יכולים לפקח במהירות על מה שאנו מחליטים לראות, על האנשים איתם אנו מחליטים לדבר, ועל מה שאנו רוצים לשמוע בכל יום. ההחלטות שלנו היום יקבעו איך ערימת העבודה תיראה על שולחן העבודה הרוחני שלנו, בתנאי שאנחנו באמת רוצים להתנקות ולנקות את חיינו, עשרים, שלושים או אפילו ארבעים שנה לעבר העתיד.
 
על פי הרמב"ם, אדם שעשה תשובה והתחרט על מעשיו, למעשה, כבר חווה את התענוג הגשמי של החטא. השם ברא את העולם עם ההזדמנות שניתנת לכולנו לעשות מאמצים רבים להימנע מן החטא ולעבוד אותו. חלק מההזדמנות הזו הוא שהדבר האסור חייב להרגיש טוב אמיתי, במיוחד כשזה מגיע לאתגר, בהא הידיעה – מבחן השמירה על הקדושה האישית.
 
על פי השולחן ערוך, החטא הגרוע ביותר הוא הוצאת זרע לבטלה. מכאן אנו יכולים להסיק שהפיתוי הגדול ביותר שקיים בעולם הזה הוא הפיתוי לתאוות.
 
ככל שאנו שומרים את העיניים, כך יש לנו יותר נשק במחסן התחמושת להתגבר על היצר הרע. אנחנו לא מרגישים את ההשלכות האמיתיות של המצב הזה עד שאנחנו מתחילים לעשות תשובה. בסופו של דבר, נקבל על עצמנו את האתגר של לדחות את הדחפים והיצרים לראות לדבר או אפילו לחשוב על משהו שאינו הגון או צנוע. אבל ללא קדושה אישית יהיה עלינו להתגבר על יותר מכשולים ואתגרים לא קלים בכלל.
 
חלק מאיתנו באמת ברי מזל. הם מתחתנים צעירים, שומרים את מצוות הקדושה האישית מנקודה זו ולא צריכים להיאבק הרבה בזירת הקרב. כן, בדיוק כמו הבחור עם לחץ הדם שכל מה שעליו לעשות הוא רק להוריד מהמשקל. תהליך התשובה קשה, אבל לא קשה מאוד כמו שהרבה אנשים חושבים.
 
לחלק מאיתנו יש מסע קשה לפניהם. מחקרים גילו שגלי המוח של מכורים לסמים הם בדיוק כמו של האנשים המכורים לפורנו באינטרנט. אם נמתין זמן רב, הדרך הלאה לא תהיה שונה מזה שתלוי מבחינה פיזית בסמים או באלכוהול. זהו מצב שניאלץ להתמודד איתו בשיניים ובציפורניים במשך זמן רב, בדומה לחבר שלי שנאבק במחלה שלו. וזה לא בלתי אפשרי.
 
העולם גאה לארח מיליוני אלכוהוליסטים וצורכי סמים לשעבר, שעכשיו חיים חיים יעילים, פעילים ובריאים.
 
בכל בוקר שאנו קמים זו מתנה אישית מהשם. הוא נותן לנו הזדמנות נוספת לתקן דברים שאנחנו כן יכולים, ועדיין, זה בדרך נוחה. נחשב למשוגעים אם נוותר על הזדמנות יקרה כזו, אם ניתן לה לחמוק לנו בין האצבעות.
 
תשובה משמעה לדאוג לנשמה שלנו כמו שצריך ולשמור על הבריאות הטובה שלה. למה מגיע לה פחות ממה שאנו מעניקים לגוף? למה להמשיך לאכול ג'אנק (גם רוחני, ואולי בעיקר) ולשלם על זה מאוחר יותר? תחשבו על זה.

תגובה למאמר    תגובה למאמר
   הצג מאמרים נוספים של דב בער הלוי
   חזור לדף הבית של משפחה ובריאות
לראש המאמר    לראש המאמר       שלח לחבר    שלח לחבר          שתף       גרסת הדפסה    גרסת הדפסה


 הצטרפו לרשימת התפוצה הצטרפו לרשימת התפוצה
 
 
  
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל מדי שבוע את רשימת המאמרים החדשים באתר. המנוי חינם וניתן לביטול בכל עת. הקליקו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם.

   

 מאמרים נוספים בנושא זה מאמרים נוספים בנושא זה
 
 

 
תנו משמעות לחיים               עומדים בעומס?               החיים כמטבח
 
 תנו משמעות לחיים  עומדים בעומס?  החיים כמטבח


  1 תגובות למאמר זה    לקריאת כל התגובות ברצף  
  1.
  הזדמנות = זמן תודה
ללא שם,25/10/2011 02:01:30
     
 

הוסף תגובההוסף תגובה    הוסף תגובה    

 
 
  
יעמדו על הברכה    ולהבדיל לע"נ:
  
 
מה אנחנו עושים ואיך אתם יכולים לעזור?
 
אין אנו פועלים לשום מטרות רווח ואיננו נתמכים משום גוף או ארגון.
כל פעילות האתרים נועדה אך ורק כדי לזכות את הרבים ולעזור לכל הפונים אלינו.
 
לחץ כאן כדי להיות שותף
  
 
 
 מבצעי היום בחנות מבצעי היום בחנות
 
 
 
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 
 
  •  
  •  
     
  •  
     
  •  
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 הכי מדובר הכי מדובר
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 הכי נקרא הכי נקרא
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 Facebook Facebook
 
 
 
 רשימת תפוצה רשימת תפוצה
 
 
 
הכניסו כתובת:   
 
   
 

 
   
 
 
פתח ארגז כלים