ט"ו בתמוז תשע"ט / יום חמישי 18 יולי 2019 | פרשת השבוע: פנחס
 
dot  הוסף למועדפים   dot  הפוך לעמוד הבית  
 
   
    הירשם    |    התחבר
  
    החשבון שלי     מעקב הזמנות     עזרה
 
 
  המדינה שלי:  
  ארצות הברית   
 
   שפה:  
  עברית   
 
   המטבע שלי:  
  דולר ארה"ב   
 
   
עמוד הבית ברסלב יהדות משפחה וזוגיות חגים ומועדים רוחניות חברה סיפורים מהחיים
   על פרשת השבוע     פרשת דרכים     פרשה ולעניין     שולחן דוד             
 
  הצג את כל הקטגוריות...  
 
 
 
שיחות לפרשת השבוע  
 
דף ראשיפרשת השבועשיחות לפרשת השבועהרגש והשכל - פרשת קדושים
 
  חיפוש מתקדם
   מאמרים
 
   חיפוש
 
            
 

הרגש והשכל - פרשת קדושים    

הרגש והשכל - פרשת קדושיםפרשת קדושים - התורה מצווה אותנו בפרשת "קדושים": "ואהבת לרעך כמוך".וכי אדם יכול לאהוב את רעהו כשם שהוא אוהב את עצמו? אלא ודאי שאהבה זו מתחילה מן השכל ולא מן הרגש...

 פרשת קדושים
 
התורה מצווה אותנו בפרשת "קדושים": "ואהבת לרעך כמוך".
 
וכי אדם יכול לאהוב את רעהו כשם שהוא אוהב את עצמו? אלא ודאי שאהבה זו מתחילה מן השכל ולא מן הרגש, כי כך דרכה של התורה – שרוצה שנתנהג על פי השכל ונקבע את עניינינו על פי השכל, ואחר כך כשנחליט ונראה בשכלנו את האמת, ויקבע האמת על פי השכל, אזי נכניס רגש בתוך השכל, כי השכל קודם לרגש.
 
וזה מה שאומר רבינו הקדוש – שצריך להסתכל בהשכל שיש בכל דבר, כי העיקר בכל דבר הוא השכל, וכאשר אדם תופס את השכל שיש בדבר המסויים, אזי הוא יכול להכניס גם "לב", כלומר "רגש". אולם אם האדם הולך אחר הרגש, שזה חס ושלום מנוגד לשכל האמיתי שהוא השכל של התורה, אזי הוא נמצא במצב מסוכן.
 
בעיה זו הינה בעיה גדולה בדורותינו – שרבים הולכים אחר הרגש ולא מקשרים את הרגש לשכל, דהיינו את הלב למוח, שהוא הלב והמעיין המובא ב"סיפורי מעשיות" של רבינו הקדוש – כלומר, שכוספים זה לזה. וזהו העניין של חיבור ה-ח' וה-נ' שמדבר עליו רבינו הקדוש בתורה א', כי באמת הלב כוסף אל המוח והמוח אל הלב, האמת אל האמונה והאמונה אל הלב.
 
עניין זה הוא בחינת איש ואישה, כמו שמובא תורה א' בליקוטי מוהר"ן, שהאמת היא בחינת האיש והאמונה היא בחינת האישה. וזהו מוח ולב, כי האיש שמחוייב בלימוד התורה הוא בחינת מוח, והאישה היא בחינת לב, וצריך לחבר את המוח והלב, כי זהו העניין שהלב כוסף אל המעיין, מכיון שהמעיין הוא מעיין-חכמה, מקור מים חיים, והלב הוא האמונה, לכן כל אדם צריך איזון בין המוח ללב, בין השכל והרגש.
 
לכן המעיין עומד בראש ההר, כפי שמספר רבינו הקדוש, כי המעיין הוא בחינת השכל שהוא למעלה, והלב מתקרב אל המעיין, אולם כשמתקרב יותר מדי, אזי נעלם המעיין מעיניו, וכשאינו יכול לראות את המעיין - נפשו עומדת לצאת. לכן צריך לראות תמיד את המעיין ולהיות מחובר אליו, כי אם לא יהיה מחובר אליו הוא יכול לגווע, חס ושלום.
 
וכך הוא אצל כל אדם. אם הלב לא מחובר למוח, אזי אין באמת ללב חיוּת ויכול לגווע, כי כשאדם נכנס אל הקדושה הוא צריך ללכת אחרי השכל, שהוא לימוד התורה הקדושה שהיא שכל עליון, וכשיודע השכל העליון מה לעשות, אזי הוא יכול להכניס את הרגש לפני הנתיב שהשכל מנחה אותו. וזה עיקר העבודה של איש הישראלי – שצריך לדעת כיצד להכניס את הרגש באופן הנכון וב"עוצמות הנכונות" ולנתב אותו על פי דרכי השכל שיש בכל דבר.
 
וזה העניין שאומר רבינו הקדוש על המובא בתיקוני הזוהר: שיש ריבועא תוך עיגולא, ועיגולא תוך ריבועא, כי העיגולא הוא "מקיפי האמונה", והריבועא הוא היושר, כלומר הישרות והאמת, על כן צריך תמיד להכניס את העיגולא תוך הריבועא, או הריבועא תוך העיגולא. לכן כשמקדשים אישה נותנים לה טבעת באופן שהיא עיגולא תוך ריבועא (וכך נוהגים רבים), כי הוא חיבור האמונה והשכל, הלב והמוח, המעיין והלב כנ"ל, עיגולים ויושר - שהוא עניין החיבור שיש בין האמונה והשכל של התורה.
 
וזהו העניין שעל ידו מתקיים "ואהבת לרעך כמוך".
 
כשאדם תופס בשכלו שרעהו הוא כמוהו ושניהם יצירי הקב"ה, כמו שכתוב: "בנים אתם לה' אלקיכם", אזי הוא יכול להכניס רגש של אהבה לתוך השכל הזה של "ואהבת", כי הוא מבין שהקב"ה אוהב את חברו כמו שאוהב אותו, כי באמת הקב"ה אוהב כל יהודי באשר הוא שם (אם נקרא "אחיך" במצוות כידוע), ומכיון שעל פי השכל הוא ואחיו שווים כלפי הקב"ה, ואין אדם יודע ויכול לדון את חברו, אלא שצריך לדונו לכתחילה לכף זכות - לכן מצווה לאהבו כמוהו.
 
ואז, כשמבין זאת בשכלו ומכניס את רגש האהבה בנתיב שמנתב אותו השכל, על ידי זה נעשה החיבור של המוח והלב כנ"ל ויכול לקיים את מצוות "ואהבת לרעך כמוך", שעליו אמר רבי עקיבא "שהוא כלל גדול בתורה".
תגובה למאמר    תגובה למאמר
   הצג מאמרים נוספים של הרב שמואל שטרן
   חזור לדף הבית של שיחות לפרשת השבוע
לראש המאמר    לראש המאמר       שלח לחבר    שלח לחבר          שתף       גרסת הדפסה    גרסת הדפסה


 הצטרפו לרשימת התפוצה הצטרפו לרשימת התפוצה
 
 
  
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל מדי שבוע את רשימת המאמרים החדשים באתר. המנוי חינם וניתן לביטול בכל עת. הקליקו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם.

   

 מאמרים נוספים בנושא זה מאמרים נוספים בנושא זה
 
 
 
 
  
יעמדו על הברכה    ולהבדיל לע"נ:
  
 
מה אנחנו עושים ואיך אתם יכולים לעזור?
 
אין אנו פועלים לשום מטרות רווח ואיננו נתמכים משום גוף או ארגון.
כל פעילות האתרים נועדה אך ורק כדי לזכות את הרבים ולעזור לכל הפונים אלינו.
 
לחץ כאן כדי להיות שותף
  
 
 
 מבצעי היום בחנות מבצעי היום בחנות
 
 
 
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 
 
  •  
     
  •  
  •  
     
  •  
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 הכי מדובר הכי מדובר
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 הכי נקרא הכי נקרא
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 Facebook Facebook
 
 
 
 רשימת תפוצה רשימת תפוצה
 
 
 
הכניסו כתובת:   
 
   
 

 
   
 
 
פתח ארגז כלים