י"ג בתמוז תשע"ט / יום שלישי 16 יולי 2019 | פרשת השבוע: פנחס
 
dot  הוסף למועדפים   dot  הפוך לעמוד הבית  
 
   
    הירשם    |    התחבר
  
    החשבון שלי     מעקב הזמנות     עזרה
 
 
  המדינה שלי:  
  ארצות הברית   
 
   שפה:  
  עברית   
 
   המטבע שלי:  
  דולר ארה"ב   
 
   
עמוד הבית ברסלב יהדות משפחה וזוגיות חגים ומועדים רוחניות חברה סיפורים מהחיים
   על פרשת השבוע     פרשת דרכים     פרשה ולעניין     שולחן דוד             
 
  הצג את כל הקטגוריות...  
 
 
 
שיחות לפרשת השבוע  
 
דף ראשיפרשת השבועשיחות לפרשת השבועזהירות זה מסולף - פרשת כי תישא
 
  חיפוש מתקדם
   מאמרים
 
   חיפוש
 
            
 

זהירות זה מסולף - פרשת כי תישא    

זהירות זה מסולף - פרשת כי תישאפרשת כי תישא - וזהו הערבוב של הערב-רב שמבלבלים אותנו בדעות מסולפות, מכיון שלא מבוטלים לצדיק בתכלית הביטול ויש להם דעות משלהם, לכן "ערב רב" בגימטריא זה "דעת", כי הם קליפת הדעת...

 פרשת כי תישא
 
"וירא העם כי בֹשש משה לרדת מן ההר"
 
 
רש"י מפרש ש"בֹשש" זה מלשון איחור, ואומרים חז"ל שבֹשש זה מלשון שש שעות, "בשש" – באו שש שעות ומשה עדיין לא הגיע.
 
אנו רואים עד כמה הצדיק האמת מחזיק את עם ישראל, כי מאחר שעזבו את משה כמה שעות, התעורר היצר הרע והערב-רב להחטיא את ישראל, כי "הערב רב" מלשון מעורבב, שמעורבבים מטוב ורע, כי מצד אחד רצו לצאת עם ישראל ממצרים, אולם לא היו שלמים עם הדרך של הצדיק שמוליך אותם.
 
וזהו הערבוב של הערב-רב שמבלבלים אותנו בדעות מסולפות, מכיון שלא מבוטלים לצדיק בתכלית הביטול ויש להם דעות משלהם, לכן "ערב רב" בגימטריא זה "דעת", כי הם קליפת הדעת, ומאחר שיש להם דעות משלהם ולא מבוטלים לגמרי לצדיקי האמת, וכאשר הצדיק לא נמצא שם בפועל ומשגיח עליהם, מיד הם סוטים לדעות המסולפות וחוטאים ומחטיאים את הרבים, כי יש להם דעות חיצוניות.
 
בעניין זה כותב רבי נתן בליקוטי הלכות (או"ח ברכת המזון, ה"ה) את הדברים הבאים: שהטעו את ישראל בסברות רעות ובלימודים רעים שנמשכין מזוהמת עצת הנחש, עד שהכניסו בהם התנגדות גדול על משה רבנו עד שבאו לכפירות, כי נפלו לחקירות, והם העומדים נגד הכשרים והיראים הרוצים להתקרב ולהדבק בצדיקי האמת, ועל ידם נגרמים כל החורבנות והגלויות, שהם, אותם אנשים, המפקפקים באמיתות הצדיקים ופגומים באמונה בצדיק והולכים לפי דעותיהם וסברותיהם המסולפות, ונראים כלפי חוץ מעם ישראל על ידי החן של שקר שיש בהם, אולם באמת הם נמצאים בקליפת הדעת, שהם הדעות המסולפות שמכניסים בתוך קהל אמוני שלומי ישראל.
 
כי עיקר קליפת הדעת נכנס לעם ישראל על ידי הערב-רב, שהם דעות כוזבות ומסולפות המבוססות על התורה הקדושה, כמו מעשה העגל שהיה ברצונם שיהיה להם כח הנהגה כנגד "שור שבמרכבה" ונכנסו לדעות כוזבות, שהוא, הכוח הזה, ילך לפניהם, כמו שאמרו לאהרן: "עשה לנו אלהים אשר ילכו לפנינו", כי הכניסו דעות זרות ומסולפות בעם ישראל שיש תחליף לצדיק על ידי הכוח הזה וכוחות אחרים, חס ושלום, שאינם בקדושה ורואים שכוחם כל כך חזק, שאפילו אחר מתן תורה והנסים המופלאים שהיו לעם ישראל, עדיין יכולים היו לטעות את העם ולהסירו מן הדרך, והכל בדרך של שקר האחוזה באמת "נעשה אלהים אחרים אשר ילכו לפנינו" – כי הכניסו דעות מסולפות.
 
לכן משה רצה לתקנם, כי בחינת משה מבחינת הדעת, ועל כן דורו נקרא דור דעה, והם קליפת הדעת היוצאת ממצרים האחוזה בדעת אשר בעורף, ומשה רצה לתקנם ולא הצליח.
 
על כן, בכל דור ודור צריכים להיזהר מכל אותם אשר מכניסים דעות מסולפות נגד צדיקי האמת, ומבססים את השקר שאומרים על האמת ומערבבים את הדעות האמיתיות עם הדעות המסולפות באופן של "ערב ערב", עד שרבים מבני אחינו ועמינו טועים אחריהם באומרם שזו דרך אמת, רח"ל.
 
לכן, שומר נפשו ירחק מהם וילך רק אחרי הצדיקים האמיתיים ואחרי אותם המאמינים האמיתיים, שהם בחינת שבט לוי אשר לא חטאו בעגל והיו דבוקים במשה.
 
ובאופן אחר, צריכים להסיר את הערב רב שבלב המנסה להחליש בכל אחד את האמונה בצדיק ובדעות האמיתיות ולערבב, חס ושלום, את דעתו ולהכניס בליבו דעות כוזבות, חלילה.
 
להינצל מזה אפשר על ידי הדבקות בצדיקים האמיתיים, שהם המעירים מאיתנו את הערב רב המעורבב בנו, טוב-ורע, ומבררים בתוכנו את הטוב מתוך הרע. לכן צריך וחשוב להתבטל ולשמוע לחכמים האמיתיים, כי על ידי זה מסירים את הערב רב כנ"ל ונשארים באמונה השלימה והאמיתית.
 
על זה כותב רבנו הקדוש (ליקו"מ ח"ב, ט):
 
"יש רשעים שהם בחינת ערב רב, וכשהם נופלים על הלב, דהיינו על ישראל, זה גם כן בחינת עפרוריות שעל ידי זה אין (הלב) יכול לבעור. ועל כן צריכים מנהיגי הדור לנפח העפרוריות מן הלב, דהיינו מכל אחד מישראל...וחוזר ובוער להשם יתברך".
 
יהי רצון שנינצל תמיד מן הערבוב הרב של הערב-רב, ונזכה לדעת שבקדושה אמיתית ובדבקות בצדיקים האמיתיים.
תגובה למאמר    תגובה למאמר
   הצג מאמרים נוספים של הרב שמואל שטרן
   חזור לדף הבית של שיחות לפרשת השבוע
לראש המאמר    לראש המאמר       שלח לחבר    שלח לחבר          שתף       גרסת הדפסה    גרסת הדפסה


 הצטרפו לרשימת התפוצה הצטרפו לרשימת התפוצה
 
 
  
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל מדי שבוע את רשימת המאמרים החדשים באתר. המנוי חינם וניתן לביטול בכל עת. הקליקו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם.

   

 מאמרים נוספים בנושא זה מאמרים נוספים בנושא זה
 
 
 
 
  
יעמדו על הברכה    ולהבדיל לע"נ:
  
 
מה אנחנו עושים ואיך אתם יכולים לעזור?
 
אין אנו פועלים לשום מטרות רווח ואיננו נתמכים משום גוף או ארגון.
כל פעילות האתרים נועדה אך ורק כדי לזכות את הרבים ולעזור לכל הפונים אלינו.
 
לחץ כאן כדי להיות שותף
  
 
 
 מבצעי היום בחנות מבצעי היום בחנות
 
 
 
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 
 
  •  
     
  •  
  •  
     
  •  
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 הכי מדובר הכי מדובר
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 הכי נקרא הכי נקרא
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 Facebook Facebook
 
 
 
 רשימת תפוצה רשימת תפוצה
 
 
 
הכניסו כתובת:   
 
   
 

 
   
 
 
פתח ארגז כלים