ט"ו באדר ב' תשע"ט / יום שישי 22 מרץ 2019 | פרשת השבוע: צו
 
dot  הוסף למועדפים   dot  הפוך לעמוד הבית  
 
   
    הירשם    |    התחבר
  
    החשבון שלי     מעקב הזמנות     עזרה
 
 
  המדינה שלי:  
  ארצות הברית   
 
   שפה:  
  עברית   
 
   המטבע שלי:  
  דולר ארה"ב   
 
   
עמוד הבית ברסלב יהדות משפחה וזוגיות חגים ומועדים רוחניות חברה סיפורים מהחיים
   על פרשת השבוע     פרשת דרכים     פרשה ולעניין     שולחן דוד             
 
  הצג את כל הקטגוריות...  
 
 
 
פרשה ולעניין  
 
דף ראשיפרשת השבועפרשה ולענייןפרשת השבוע בראשית – גן עדן שלנו
 
  חיפוש מתקדם
   מאמרים
 
   חיפוש
 
            
 

פרשת השבוע בראשית – גן עדן שלנו    

פרשת השבוע בראשית – גן עדן שלנופרשת השבוע בראשית – גן עדן שלנו – זה החלום של כל אחד מאיתנו לחיות בגן העדן הפרטי שלו. אבל זה לא חלום, זאת המציאות שלנו ואם תרצו זה בכלל לא סיפור.

 התורה הקדושה היא תורת חיים והיא נותנת חיים ללומדיה בכך שהיא מספרת את סיפור החיים, הסיפור של כל אחד מאיתנו - "וַיִּטַּע ה' אֱלֹקים גַּן בְּעֵדֶן מִקֶּדֶם וַיָּשֶׂם שָׁם אֶת הָאָדָם אֲשֶׁר יָצָר" זה כל אדם. והגן, הוא המציאות שלנו כפי שהיא, גן העדן של כל אחד נמצא במציאותו הכללית והפרטית.

 

כדי לחיות עם דעת כזאת, אומרת התורה "וַיִּקַּח ה' אֱלֹקים אֶת הָאָדָם וַיַּנִּחֵהוּ בְגַן עֵדֶן" - לקיחה זו היא לא לקיחת מקום אלא לקיחת מדרגה, השם אלוקים מקנה לכל אדם דעת, מאיר לו בתוך עצמו כיצד יכול להראות גן העדן שלו, רק שהאדם צריך להרפות. ידיעה זו דורשת הרפיה, כמאמר הכתוב "הַרְפּוּ וּדְעוּ כִּי אָנֹכִי אֱלֹקים". ההרפיה מביאה לידיעה שאין בידך לשלוט במציאות, וכך יש לך פחות התרעמות על המציאות וקרוב אתה לטעום טעם גן עדן.

 

אבל זו לא מדרגה קלה, אדם יכול לקבל התנוצצות מהדעת הזו, אבל לאלתר מגיע הנחש ומפתהו בפיתוי - "וִהְיִיתֶם כֵּאלֹקים", כי הנחש הוא היצר הרע המשטין שמבטיח לנו להיות אלוקים אם רק נשמע בקולו, והוא מגיע אלינו דרך הנקבה, כלומר דרך החיסרון, דרך הרצון שלנו לקבל לעצמנו שלמות שאין לנו והוא אומר לאישה, לחיסרון שלנו - אתה לא שלם, אתה לא אלוקים...


וקשה מאוד להתמודד איתו כי לנחש יש דין קדימה על השכל, ובלי לימוד התורה שקדמה לעולם אין לאדם הרבה סיכוי לגבור עליו, כי הגוף וצרכיו קודמים לשכל במציאותנו הפרטית "וְעַיִר פֶּרֶא אָדָם יִוָּלֵד", תינוק שנולד אינו שונה מכל בעל חיים ועד שהוא מקבל שכל לוקח זמן, ואת השכל צריכים לשאוב מהתורה שקדמה למציאות הנחש בעולם. זו הדרך היחידה לגבור עליו.

 

לכן, אחרי שמראה הקב"ה לאדם איך יכול להראות גן העדן שלו הוא מודיע לו שעליו לעבוד קשה כדי להשתפר ולהתעלות, וגם לשמר את הקיים, שעל זה אמר "לְעָבְדָהּ וּלְשָׁמְרָהּ", והעבודה היא בעניין של התעלות, כי כשלא עובדים לא מתעלים ואז בהכרח יורדים, וכן עליו לשמור על הקיים - לא לסגת ממה שכבר השיג, יהיה אפילו דבר קטן שבקטנים,  כי יש אין סוף מקרים המשנים ומטלטלים את האדם, לכן עליו לשמר את הקיים.

 

האדם יכול לעשות זאת בכוח הבחירה, כי זה מה שמייחד אותו כאדם. ודווקא בעניין זה נבדל הוא מבעלי החיים, ולכן גם אחרי שהנחש מתגבר עליו, ואין אדם שהנחש שלו לא מתגבר עליו, אומרת לו התורה: "הֵן הָאָדָם הָיָה כְּאַחַד מִמֶּנּוּ לָדַעַת טוֹב וָרָע", כלומר שהאדם הוא נברא יחיד ומיוחד בעולם (הָיָה – כְּאַחַד) והייחודיות שלו היא בכך שמִמֶּנּוּ לָדַעַת טוֹב וָרָע - ממנו מעצמו בדעתו ובמחשבתו יודע הטוב והרע ולכן עליו לבחור נכון. ועיקר הבחירה הנכונה היא לבחור בתורה, לבחור לקחת כוח מהשכל הכולל שקודם לנחש, להתחבר לתפילה שהיא שורש השכל הנכון והיא למעשה שורש התורה, כי כשאדם הולך אחר שכלו וחכמתו יכול ליפול בבורות עמוקים מאוד, לכן עליו להתחבר לתורה ולתפילה הקודמים לנחש.

 

זה מה שקרה לאדם הראשון, עליו נאמר: "וַיְשַׁלְּחֵהוּ ה' אֱלֹקים מִגַּן עֵדֶן לַעֲבֹד אֶת הָאֲדָמָה אֲשֶׁר לֻקַּח מִשָּׁם", הוא פנה מהציווי שאסר עליו להשתעבד לגוף, שינה פנייתו, והתוצאה הייתה שילוחו מגן עדן. הוא שינה פניו, סר מהכיוון של השכל לכיוון הגוף והתוצאה הייתה שעליו יהיה לַעֲבֹד אֶת הָאֲדָמָה אֲשֶׁר לֻקַּח מִשָּׁם".

 

לכן, או שאתם במדרגת "לעובדה ולשומרה" כנגד הנשמה, או שאתם עובדי אדמה כנגד הגוף, עבודה בכל מקרה תהיה לכם.

תגובה למאמר    תגובה למאמר
   הצג מאמרים נוספים של אהרון פריבר
   חזור לדף הבית של פרשה ולעניין
לראש המאמר    לראש המאמר       שלח לחבר    שלח לחבר          שתף       גרסת הדפסה    גרסת הדפסה


 הצטרפו לרשימת התפוצה הצטרפו לרשימת התפוצה
 
 
  
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל מדי שבוע את רשימת המאמרים החדשים באתר. המנוי חינם וניתן לביטול בכל עת. הקליקו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם.

   

 מאמרים נוספים בנושא זה מאמרים נוספים בנושא זה
 
 


  0 תגובות למאמר זה     

הוסף תגובההוסף תגובה    הוסף תגובה    

 
 
  
יעמדו על הברכה    ולהבדיל לע"נ:
  
 
מה אנחנו עושים ואיך אתם יכולים לעזור?
 
אין אנו פועלים לשום מטרות רווח ואיננו נתמכים משום גוף או ארגון.
כל פעילות האתרים נועדה אך ורק כדי לזכות את הרבים ולעזור לכל הפונים אלינו.
 
לחץ כאן כדי להיות שותף
  
 
 
 מבצעי היום בחנות מבצעי היום בחנות
 
 
 
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 
 
  •  
     
  •  
     
  •  
  •  
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 הכי מדובר הכי מדובר
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 הכי נקרא הכי נקרא
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 Facebook Facebook
 
 
 
 רשימת תפוצה רשימת תפוצה
 
 
 
הכניסו כתובת:   
 
   
 

 
   
 
 
פתח ארגז כלים