ט"ו באדר ב' תשע"ט / יום שישי 22 מרץ 2019 | פרשת השבוע: צו
 
dot  הוסף למועדפים   dot  הפוך לעמוד הבית  
 
   
    הירשם    |    התחבר
  
    החשבון שלי     מעקב הזמנות     עזרה
 
 
  המדינה שלי:  
  ארצות הברית   
 
   שפה:  
  עברית   
 
   המטבע שלי:  
  דולר ארה"ב   
 
   
עמוד הבית ברסלב יהדות משפחה וזוגיות חגים ומועדים רוחניות חברה סיפורים מהחיים
   על פרשת השבוע     פרשת דרכים     פרשה ולעניין     שולחן דוד             
 
  הצג את כל הקטגוריות...  
 
 
 
פרשה ולעניין  
 
דף ראשיפרשת השבועפרשה ולענייןפרשת השבוע לך לך – כל העולם אצלך
 
  חיפוש מתקדם
   מאמרים
 
   חיפוש
 
            
 

פרשת השבוע לך לך – כל העולם אצלך    

פרשת השבוע לך לך – כל העולם אצלךפרשת השבוע לך לך – אין צורך לצאת החוצה ולחפש את מה שאתם צריכים, היום כל העולם כבר נמצא אצלכם בבית. אבל השאלה הגדולה היא – במה אתם בוחרים?

 טבע האדם להתפעל ולהתרשם מסביבתו, לחשוב לדבר ולפעול כאנשי עירו, כפי שתיאר זאת הרמב"ם עבורנו - "דרך ברייתו של אדם להיות נמשך בדעותיו אחר רעיו וחבריו ונוהג כמנהג אנשי מדינתו".

 

ואם פעם היה חי אדם בכפר קטן אי שם והשפעת הסביבה עליו הייתה מסביבתו הקרובה, היום כל העולם נמצא בתוך ביתו. היום לא צריכים לצאת לעולם, העולם נמצא אצלנו בבית. כל נקודה בעולם כלולה מכל העולם הנשטף מידע כלל עולמי, והכל משפיע על הדעות שלנו וממילא על המידות, ובעיקר והכי חשוב על הבחירות שלנו.

 

כידוע, ישנם כוחות מנוגדים רבים והאדם נמצא בתווך, מתנדנד בלהט החרב המתהפכת, ככבשה בין שבעים זאבים, וכדברי ראש אומתנו אברהם אבינו בספר יצירה - "לב בנפש כמלך במלחמה" - מחפש אמצע בין ימין ושמאל.

 

אך התורה מבשרת לנו שיש עצה: "ובחרת בחיים"! אדם יכול לבחור, ועל שם זה הוא נקרא אדם, על היותו בעל בחירה. ומכוח סגולי זה נאמר עליו שנברא בצלם אלוקים ובדמותו, ממש כמו האלו-ה שאין מי יאמר לו מה תעשה ומה תפעל, כך האדם אין מי שכופה או מכריח אותו במעשיו. 

 

וזו תכלית האדם - להפוך לבעל בחירה שלם, כמו שהתפאר רבי נחמן מברסלב בעצמו ואמר, "כשיושבים על הכיסא, אזי הוא אדם" - כמלמד עניין זה, שרק כאשר אדם מושל בכל כוחות הנפש המנוגדים המרומזים בחיות המרכבה, עליהם נאמר שלֹא יִסַּבּוּ בְלֶכְתָּן, אִישׁ אֶל עֵבֶר פָּנָיו יֵלֵכוּ, אזי האדם הוא אדם.

 

על עוצמת כוח הבחירה אנו למדים מסיפור המבול, דור בו אנשים שקעו בעיוורון מוסרי, ודווקא שם היו בודדים שבחרו אחרת והצליחו מכוח בחירתם להשפיע אפילו על כמה בעלי חיים, שבזכותם גם הם לא שינו דרכם ונבחרו להיכנס לתיבה, כי האדם בכוח בחירתו מביא אורה לכל הבריאה. ועל כוח הבחירה נאמר - "יש עניין שנתהפך הכל לטובה", כי בין רגע, כהרף עין ממש, יכולים להתחבר אל הקודש פנימה ולהיכנס אל בית הבחירה, אל תוך עצמך, להיות כמו אברהם שהיה יחידי בעולם ולא השגיח על בני האדם שסרים מדרכו של מלך העולם, והמשיך את דרכו של נח ואף הגדיל והרחיב את כוח הבחירה, ומעצמו התהלך לפני האלוקים כי התבונן והרהר ובחר.

 

אך טבעו של אדם לזרום עם הזרם, קשה לו היות בבחינת "אֶחָד הָיָה אַבְרָהָם", אולם הבחירה היא סגולה נפשית נשגבה אותה נתן לנו הבורא במתנה - להיות ברי יכולת להפעילה בכל מקום בכל מצב, כמו שעשתה רבקה שהייתה ראשונה לאמץ בחינת "אֶחָד הָיָה אַבְרָהָם", ושמרה על אנושיותה ועשתה חסד משפט וצדקה גם במקום שכבר אבדה. וכמו אותם צדיקים מיוחדים, שאפילו במחנות הריכוז שמרו על צלם אלוקים ובחרו להיות אדם, כי האדם הוא שנותן את המשמעות לחייו והוא עושה זאת מכוח בחירותיו, כי זאת תכלית חייו - לבחור, ולבחור נכון.

 

ובשביל לחזק את כוח הבחירה צריכים תפילה, כי תפילה מחזקת הבחירה, כשאדם מתפלל הוא מתפעל, וההתפעלות מחזקת את הזהירות שהיא המידה עליה עומד כל בניין נפש, ומכוחה מתחדדות הבחירות לטובה.

 

ועל זה אמרו שצריכים לומר "מתי יגיעו מעשי למעשה אבותיי", אם יאמין בעצמו וירצה לא תהיה זו אגדה. והכל מתחיל מהאמונה בעצמו, שזאת הבחירה החשובה מכל הבחירות והיא  התכלית של כל התכליות, "שיאהב את עצמו עם הש"י" כי כל האמונות והאהבות שיש בעולם נובעות מהאהבה והאמונה של האדם בעצמו, ביכולותיו, בערכים שסיגל לעצמו, וכל בחירה טובה שעושה מעצימה את האלוקות הנמצאת בלבב פנימה, הומיה.

תגובה למאמר    תגובה למאמר
   הצג מאמרים נוספים של אהרון פריבר
   חזור לדף הבית של פרשה ולעניין
לראש המאמר    לראש המאמר       שלח לחבר    שלח לחבר          שתף       גרסת הדפסה    גרסת הדפסה


 הצטרפו לרשימת התפוצה הצטרפו לרשימת התפוצה
 
 
  
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל מדי שבוע את רשימת המאמרים החדשים באתר. המנוי חינם וניתן לביטול בכל עת. הקליקו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם.

   

 מאמרים נוספים בנושא זה מאמרים נוספים בנושא זה
 
 
 
 
  
יעמדו על הברכה    ולהבדיל לע"נ:
  
 
מה אנחנו עושים ואיך אתם יכולים לעזור?
 
אין אנו פועלים לשום מטרות רווח ואיננו נתמכים משום גוף או ארגון.
כל פעילות האתרים נועדה אך ורק כדי לזכות את הרבים ולעזור לכל הפונים אלינו.
 
לחץ כאן כדי להיות שותף
  
 
 
 מבצעי היום בחנות מבצעי היום בחנות
 
 
 
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 
 
  •  
     
  •  
     
  •  
  •  
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 הכי מדובר הכי מדובר
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 הכי נקרא הכי נקרא
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 Facebook Facebook
 
 
 
 רשימת תפוצה רשימת תפוצה
 
 
 
הכניסו כתובת:   
 
   
 

 
   
 
 
פתח ארגז כלים