כא בסיון תשע"ט / יום שני 24 יוני 2019 | פרשת השבוע: קרח
 
dot  הוסף למועדפים   dot  הפוך לעמוד הבית  
 
   
    הירשם    |    התחבר
  
    החשבון שלי     מעקב הזמנות     עזרה
 
 
  המדינה שלי:  
  ארצות הברית   
 
   שפה:  
  עברית   
 
   המטבע שלי:  
  דולר ארה"ב   
 
   
עמוד הבית ברסלב יהדות משפחה וזוגיות חגים ומועדים רוחניות חברה סיפורים מהחיים
   השקפה יהודית     עם ישראל     תרבות יהודית     תקופות השנה             
 
  הצג את כל הקטגוריות...  
 
 
 
השקפה יהודית  
 
דף ראשייהדותהשקפה יהודיתשמונה סיבות לומר תודה
 
  חיפוש מתקדם
   מאמרים
 
   חיפוש
 
            
 

שמונה סיבות לומר תודה    

שמונה סיבות לומר תודההדרך אל האושר עוברת דרך ארבע אותיות – תודה! ולא שאין יותר, אבל דניס רוזן נותן לכם שמונה סיבות עיקריות לומר תודה כל יום לפתוח את שערי השפע.

 לא שאין יותר משמונה סיבות לומר תודה, יש לפחות מיליון ואם תרצו גם יותר, ככה בלי לספור, דברים שצריך להודות עליהם. ואתם יודעים מה, אפילו אם יש רק דבר אחד – צריך להודות עליו אינספור פעמים ביום, קל וחומר כשלרשימת התודה מצטרפים עוד ועוד דברים שהם מתנות חינם ממש.

 

ובימים אלה, ימי בין המצרים, תקופה לא קלה לעם ישראל בה אנו מבכים ומצטערים על חורבן בית המקדש, אנחנו צריכים להודות יותר מתמיד, לעשות בדיוק את הדבר ההפוך שהוביל לקיומם של ימים אלה, אותה בכיית חינם של עם ישראל בגלל דיבת המרגלים על ארץ ישראל לפני יותר מאלפיים שנה בימים בהם היינו במדבר.

 

"אתם בוכים חינם? אתן לכם סיבה לבכות באמת!"

 

אתם מבינים, נכון? תלונתיות, בכיית חינם, כפיות טובה ושות' – כל אלה חונקים את צינור רחמי השמים עלינו. ומצד שני, אין דבר יותר גדול שמעורר רחמי שמים ופותח את כל השערים בפני האדם כמו התודה! הרב שלום ארוש מלמד אותנו בשיעוריו ובספריו, ובעיקר בספר משנה החיים שעריו בתודה, שעם אימוץ גישת התודה בחיים על הכל, כולל הכל!, אנחנו סוללים דרך לגאולה מתוך בור הגלות בו אנו חיים ובכך לסיים את הסבל והייסורים שאנו חווים יותר מאלפיים שנים.

 

אם בכל זאת קשה, למרות שזה הדבר הכי נעים וכייפי שקיבלנו – לומר תודה, הנה שמונה סיבות למה לומר תודה כל יום ובקלי קלות:

 

תודה מעוררת רחמי שמים – את זה אפשר לראות בצורה ברורה מאוד בחיי היומיום שלנו. כשאדם מודה לנו מכל ליבו על דבר שעשינו בשבילו או נתנו לו, אנחנו רוצים לעשות בשבילו עוד, ולתת לו עוד. וההיפך? כשמישהו כפוי טובה אלינו הוא מוציא לנו את כל הרוח מהמפרשים ואת החשק לעזור או לתת לו. תבדקו, תגלו שזה כל כך אמיתי.

 

מאמרים נוספים בנושא:

רק מילה אחת

תודה, לא יותר מזה

אז זהו, תודה

תודה. הכי פשוט.

יש לי טרשת נפוצה, תודה.

זה כואב, אבל תודה!

תודה, אבא!

עושים מסיבה מהתודה

...ועת לומר תודה

 

תודה על הכל, יניב בן משיח

 

 

בדרך שאנחנו בוחרים ללכת מוליכים אותנו – חז"ל (בגמרא) מלמדים אותנו שבדרך שאדם בוחר ללכת בה – מוליכים אותו! אם אנחנו רוצים להאמין שהכל לטובה ולטובתנו הנצחית, לפי כללי האמונה, אז המציאות באמת הופכת למשהו טוב עבורנו. כשאדם מודה לבורא עולם על הכאב, או כל דבר שנראה בעיניו כ'רע', הקב"ה אומר, "אה, על זה אתה אומר תודה? הנה, עכשיו אתן לך סיבה מספיק טובה לומר לי תודה!"... במילים אחרות, כשמודים לבורא עולם אנחנו עושים משהו לא טבעי בכלל. הקב"ה מגיב על ידי ביטול הטבע, חוק טבע מעצבן – כפיות טובה, ועושה איתנו ניסים, מושיע אותנו ומעלה אותנו מעל הטבע.

 

וההיפך? אם אדם חושב שיש רע בועלם הזה, אז הוא מונהג לפי האמונה שלו, והרע לא רק שהופך מוחשי אלא נהיה גרוע יותר.

 

כל העולם נברא כדי שנאמר לו תודה – הקב"ה ברא את היקום כולו כדי שאנחנו – בני אדם בשר ודם, נאמר לו תודה (כפי שאומר הרמב"ם, פרשת בא). לכן, אדם שמודה לבורא עולם ממלא את מטרתו ומטרת כל הבריאה כולה. הוא גורם לעצמו להיות ראוי לניסים ונפלאות של הבורא, והוא יזכה לישועות גדולות.

 

אם אין לנו תלונות, גם לבורא עולם אין תלונות – הרבי מסלונים מסביר, שכאשר לאדם אין תלונות על הדרך שהבורא מנהיג אותו ומוביל את חייו, למרות שנסיבות חייו לא תמיד מענגות, גם הקב"ה לא מתלונן על האדם הזה, למרות העובדה שהוא מועד במעשיו. מצד שני, אם אדם מתלונן על כל אי נוחות קטנה בחייו, אז הקב"ה גם כן מלונן על כל מעידה קטנה שהוא עושה.

 

תודה – זה אומר שאני לא יכול בלי עזרה משמים – הכרת הטוב ואמירת תודה לבורא עולם במהותן - הן הודאה שאדם לא יכול להצליח בלי עזרתו של הבורא, בלי עזרה משמים. בכל פעם שאדם אומר תודה לבורא עולם הוא מודה באופן עקרוני שהוא לא יכול בלעדיו. וזה משהו שמאוד מקרב אותנו לאמת – לאין עוד מלבדו! החיבור של האמונה והענווה הופך את האדם לכלי שמסוגל להכיל את האור האלוקי והשפע השמימי.

 

תודה זה שמחה! – על ידי שאנו מבינים שכל הטוב שהקב"ה עושה בשבילנו אנחנו, למעשה, מנטרלים את כל העצבות והדיכאון. תודה מעניקה לנו שמחה! אנשים שאומרים תודה אף פעם לא מרירים! ומצד שני, אנשים מרירים לעולם לא יכולים לומר תודה, ולעולם אינם מכירים טובה למי שמטיב איתם. הם מתמקדים במה שהם לא אוהבים, אפילו אם מדובר במשהו קטן ושולי, קל וחומר אם זה משהו גדול.

 

תודה – פוליסת ביטוח הכי טובה ויעילה – רוצים פוליסת ביטוח הכי טובה בעיר? אמרו תודה לבורא עולם על כל מה שיש לכם. כשהקב"ה רואה שאנו מודים לו ומכירים טובה על כל החסדים שהוא עושה איתנו, גם על זמנים קשים ומאתגרים, הוא יעצים את החסדים שלו איתנו ויעשה עוד ועוד דברים נפלאים עבורנו. רבי נחמן מברסלב אומר, כי ככל שאדם מודה לבורא עולם כך הקב"ה נותן לו עוד ועוד סיבות להודות עליהן. ובינינו, מי לא רוצה?

 

התפקיד שלנו הוא להכיר בבורא העולם כמלך – מה קורה כשעם ישראל, השליחים של בורא עולם עלי אדמות, הם אנשים עצובים ומדוכאים? האם זה משפיע על המלך? האם תלונות ובכייה על כל דבר – קטן וגדול, מגלה את מלכותו או את כבודו של המלך? ממש לא!

 

עבודת השם היא אך ורק בשמחה ועם הכרת הטוב ואמירת תודה על הכל כל הזמן, ובעיקר בזמנים שקשה לנו. הכתירו את המלך והחישו את היום בו מלכותו תתגלה – זה המניפסט החזק ביותר שלנו!

 

זכרו! התרופה לבכיית חינם היא להודות לבורא עולם כל הזמן!

 

אז קיבלתם פה שמונה סיבות מספיק טובות (מתוך אינספור) שנמצאות בהישג ידינו ופינו. הרב שלום ארוש אומר שכדאי לנו לקרוא כל יום דף אחד מהספר שעריו בתודה, ואת מה שלמדנו ניקח אל התפילה האישית ונבקש מבורא עולם שיעזור לנו לזכור, להפנים וליישם זאת בחיינו. כך נוכל לפתח את אומנות וגישת התודה בחיינו. ואז, חכו ותראו אילו שינויים נפלאים יתרחשו בחייכם, אילו אנשים חיוביים ומלאי שמחה תהיו!

 

כי כל תודה היא עוד אבן על שביל החיים בדרך לגאולה הפרטית שלנו, של כלל עם ישראל והעולם כולו.

 

"בואו שעריו בתודה, חצרותיו בתהילה" (תהילים, ק). השערים מתייחסים אל הר הבית, ואילו החצרות לחצרות בית המקדש. ובזכות הגישה החיובית והכרת הטוב שלנו יהי רצון שנזכה במהרה להיכנס אל חצרות בית מקדשנו, שיבנה במהרה בימינו אמן.

תגובה למאמר    תגובה למאמר
   הצג מאמרים נוספים של דניס רוזן
   חזור לדף הבית של השקפה יהודית
לראש המאמר    לראש המאמר       שלח לחבר    שלח לחבר          שתף       גרסת הדפסה    גרסת הדפסה


 הצטרפו לרשימת התפוצה הצטרפו לרשימת התפוצה
 
 
  
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל מדי שבוע את רשימת המאמרים החדשים באתר. המנוי חינם וניתן לביטול בכל עת. הקליקו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם.

   

 מאמרים נוספים בנושא זה מאמרים נוספים בנושא זה
 
 


  1 תגובות למאמר זה    לקריאת כל התגובות ברצף  
  1.
  בולשיט ענק של רבנים חסרי אונים. מי אנחנו שנבקש ממנו טובות ערך מרחיקות אותי מהאמונהCc
דרור אלעני15/07/2017 04:33:16
     
 

הוסף תגובההוסף תגובה    הוסף תגובה    

 
 
  
יעמדו על הברכה    ולהבדיל לע"נ:
  
 
מה אנחנו עושים ואיך אתם יכולים לעזור?
 
אין אנו פועלים לשום מטרות רווח ואיננו נתמכים משום גוף או ארגון.
כל פעילות האתרים נועדה אך ורק כדי לזכות את הרבים ולעזור לכל הפונים אלינו.
 
לחץ כאן כדי להיות שותף
  
 
 
 מבצעי היום בחנות מבצעי היום בחנות
 
 
 
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 
 
  •  
  •  
     
  •  
     
  •  
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 הכי מדובר הכי מדובר
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 הכי נקרא הכי נקרא
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 Facebook Facebook
 
 
 
 רשימת תפוצה רשימת תפוצה
 
 
 
הכניסו כתובת:   
 
   
 

 
   
 
 
פתח ארגז כלים