י"ח בסיון תשע"ט / יום שישי 21 יוני 2019 | פרשת השבוע: שלח לך
 
dot  הוסף למועדפים   dot  הפוך לעמוד הבית  
 
   
    הירשם    |    התחבר
  
    החשבון שלי     מעקב הזמנות     עזרה
 
 
  המדינה שלי:  
  ארצות הברית   
 
   שפה:  
  עברית   
 
   המטבע שלי:  
  דולר ארה"ב   
 
   
עמוד הבית ברסלב יהדות משפחה וזוגיות חגים ומועדים רוחניות חברה סיפורים מהחיים
   חכמת רבי נחמן     אומן ראש השנה             
 
  הצג את כל הקטגוריות...  
 
 
 
חכמת רבי נחמן  
 
דף ראשיברסלבחכמת רבי נחמןצעירים לנצח
 
  חיפוש מתקדם
   מאמרים
 
   חיפוש
 
            
 

צעירים לנצח    

צעירים לנצחאדם שלא מסוגל להתמודד עם אתגרים בחייו, או לנצל אפשרויות והזדמנויות חדשות שעומדות בדרכו ירגיש זקן, ולא משנה בכן כמה הוא. צעירים לנצח, המשאלה הכי מבוקשת בעולם!

 "אסור להיות זקן!" – הוא אחד מתמרורי האזהרה וכללי הזהב של רבי נחמן מברסלב לכל לומדי דבריו.
 
היצר הרע מושווה (בגמרא) ל"מלך זקן וכסיל". הפרשנות על השוואה זו מצביעה על כך שתפקידו של היצר הרע לגרום לאדם להרגיש מעופש ועבש, לא יצירתי, יצור שלא מסוגל להתמודד עם אתגרים בחייו או לנצל אפשרויות והזדמנויות חדשות שעומדות בדרכו. זה מה שמוביל לדיכאון ואדם מדוכא, כידוע, ירגיש "זקן" ולא משנה בן כמה הוא באמת.
 
גיליתי שהרעיון הזה הוא משהו עמוק מאוד מכיוון שאני מאמינה שהוא מקפל בתוכו את מה שרובנו – יהודים ושאינם יהודים, דתיים ושאינם דתיים - סובלים בתקופה זו של העולם: תחושה של חוסר מטרה בחיים, תחושה של הלם מניסיונות החיים, חוסר קשר, חוסר צמיחה רוחנית.
 
אחרי שאלוקים ברא את העולם, התורה מציינת שבורא עולם לא הוריד את הגשם משום שלא היה אף אדם שיעבוד את האדמה, ואף אדם שיזהה ויבין את מטרת הגשם (שמביא שפע, פרנסה ומזון לעולם). ברגע שאדם הראשון הבין כמה חשוב הגשם, ועל פי רש"י הוא התפלל עליו, זה מה שגרם לעצים, הפרחים, הפירות והירקות לצמוח. ברגע שהתפילה והבריאה נפגשו, הקשר בין אדם ובורא עולם התחבר והתהדק בעזרתה.
 
אנו רואים, שכבר מתחילת הבריאה המושגים - תפילה וצמיחה, קשורים זה בזה. זאת מצווה לכל יהודי לצמוח ברוחניות שלו, להתחדש. אנו רואים איך מצוות ההתחדשות מתקיימת בנו עם הלבנה, למשל, שבמהלך החודש מתמעטת ומצטמצמת אך מתגלה במלוא הדרה וגודלה ביום מסוים בחודש. כך אנו, עם ישראל, מחדשים את הקשר שלנו עם בורא עולם, לא משנה כמה מצומצמים ומרוחקים אנו מרגישים לפעמים מהמקור, אנו עובדים על חידוש הקשר הזה תמיד.
 
בברכת "שמע" אנו אומרים שבורא עולם ברחמיו מחדש כל יום ויום את הבריאה. רבי נתן מברסלב אומר (ליקוטי הלכות) שהתחדשות תמידית זו היא מילה נרדפת למשכן, שם מתאחדים כל המעשים הטובים של עם ישראל. המשכן הוא בית התפילה, מקום התכנסות של יהודים שהיו רחוקים, שהניצוצות הקדושים שלהם נפלו בין הקליפות, בין כוחות הטומאה. לכן אנו מחויבים לראות את הנקודות הטובות שלנו, מכיוון שבורא עולם אוהב את הילדים שלו, את העם שלו. וכדי להרגיש את האהבה של השם אלינו אנו חייבים להתנסות באהבה-עצמית וקבלה-עצמית קודם כל.
 
ברגע שאנו מרגישים בטוחים בקשר עם בורא עולם ועם המתנות שהוא נתן לנו, נוכל לעבוד אותו עם השראה ובלי הצורך להשוות את עצמנו לאחרים, בלי למתוח לכל הכיוונים את האגו שלנו, בלי להרגיש רגשי נחיתות.
 
אני זוכרת שכאשר הייתי בת 20, לפני שהתחלתי את המסע הרוחני שלי, היו לי הרגשות תקופתיות כאלה, שאולי לא אצליח לעבור את גיל 30. לא ידעתי בדיוק להסביר למה הרגשתי כך, כי לא היה שום דבר מלחיץ ברמות מבהילות עד מוות בחיים שלי, שום אירוע חריג. אלא רק רגש כזה שקיים לו שם בתוכי שלא מצליח להבין איך החיים יהיו אחרי גיל 30, אם בכלל. בגיל 30, אין צורך לומר, התחלתי ללמוד תורה והמחשבות האיומות נעלמו. רק אחרי כמה שנים בהן קיבלתי השראה מהתורה, הבנתי שהמחשבות האלה היו קשורות. בשנות ה-20 - למרות הזהות היהודית החזקה שהייתה לי: הייתי בחברת יהודים, הגעתי לאירועי צדקה והתנדבות וכדומה – לא היה לי את הקשר השמימי. אלוקים לא היה בחיי. לא הייתה לי תורה. לא יכולתי לראות באופן כללי שום מטרה לקיום שלי. רציתי לדעת שיש יותר מזה, והמחשבה שאולי אין משהו כזה, אין מעבר, הפריעה לי מאוד. חיפשתי קיום אמיתי לחיים, לא רק לחיות אותם וזהו.
 
במשך השנים, מאז, שמתי לב לדבר אחד חשוב: שאני באמת לא מודאגת יותר מהגיל שלי. ולא, לא אומר לכם בת כמה אני... ככל שאני לומדת יותר את התורה אני רוצה להעמיק בה יותר בגלל שהיא אינסופית. ככל שאני עושה שינויים בחיי, לרוב קטנים בכל הקשור לעבודת השם שלי, כך אני רוצה לגדול עוד ועוד. ככל שאני מסתכלת על קשיים במבט בונה, קשיים שיניבו פירות מתוקים, כך אני מקווה יותר שזה יעזור לי להאמין שהכל אפשרי עם השם, כי השם עוזר. ככל שיש יותר השגחה פרטית בחיי, אני פחות מפחדת. וכשאני נתקלת בחולשות שלי, בהתנגדויות שלי, בכישלונות שלי, אני לומדת לא לוותר, להיות כנה עם המצב, כמו שהרב ברוידא אומר לא פעם בשיעוריו, ולבקש את עזרתו של השם.
 
המקורות המסתוריים אומרים שבהיבט מסוים הגוף גבוה יותר מהנשמה, בגלל שהוא נוצר לפניה והוא הכלי היחיד שיכול להכיל אותה לעבודת השם בעולם הזה. בכל אופן, הגוף בשלב מסוים חדל מלהתקיים ושב למקורו – לאדמה (באופן זמני), אולם הנשמה היא נצחית! ואם הנשמה נצחית אין לה גיל!
 
אם נפנים שהמקור לצעירות שלנו הוא באמת נשגב ועליון, נצחי וקשור לתפילה ולבורא עולם, אולי נגלה את אחת התגליות הכי מבוקשות בעולם: איך להיות צעירים לנצח!

תגובה למאמר    תגובה למאמר
   הצג מאמרים נוספים של יעל קרני
   חזור לדף הבית של חכמת רבי נחמן
לראש המאמר    לראש המאמר       שלח לחבר    שלח לחבר          שתף       גרסת הדפסה    גרסת הדפסה


 הצטרפו לרשימת התפוצה הצטרפו לרשימת התפוצה
 
 
  
הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו כדי לקבל מדי שבוע את רשימת המאמרים החדשים באתר. המנוי חינם וניתן לביטול בכל עת. הקליקו את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם.

   

 מאמרים נוספים בנושא זה מאמרים נוספים בנושא זה
 
 

 
שרוך של נעל               תמתיקו אותם               צלילי אמת מתוך הלב
 
 שרוך של נעל  תמתיקו אותם  צלילי אמת מתוך הלב


  0 תגובות למאמר זה     

הוסף תגובההוסף תגובה    הוסף תגובה    

 
 
  
יעמדו על הברכה    ולהבדיל לע"נ:
  
 
מה אנחנו עושים ואיך אתם יכולים לעזור?
 
אין אנו פועלים לשום מטרות רווח ואיננו נתמכים משום גוף או ארגון.
כל פעילות האתרים נועדה אך ורק כדי לזכות את הרבים ולעזור לכל הפונים אלינו.
 
לחץ כאן כדי להיות שותף
  
 
 
 מבצעי היום בחנות מבצעי היום בחנות
 
 
 
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 
 
  •  
  •  
     
  •  
  •  
     
 
אחורה  1 2 3  קדימה
 
 
 הכי מדובר הכי מדובר
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 הכי נקרא הכי נקרא
 
 
 
 
Up  1 2 3  Down
 
 
 Facebook Facebook
 
 
 
 רשימת תפוצה רשימת תפוצה
 
 
 
הכניסו כתובת:   
 
   
 

 
   
 
 
פתח ארגז כלים